ETKİNLİK VE DUYURULAR

Rumkale’deki Cam Teras’ta Okuma Etkinliği

Rumkale’deki Cam Teras’ta düzenlenen okuma etkinliği, dernek üyelerinin, öğrencilerin, kütüphane çalışanlarının ve vatandaşların katılımıyla 30 Nisan 2022 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Bir yanda  Rumkale’nin benzersiz güzelliğinin izlenmesine olanak veren Cam Teras’ın görsel zenginliği öte yanda kitapların okurlarına sunduğu eşsiz keyif hissi.

Gaziantep'in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100.Yılı Etkinliğimiz

Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı münasebetiyle Türk Kütüphaneciler Derneği Gaziantep Şubesi ve Münif Paşa il Halk Kütüphanesi iş birliğiyle Münif Paşa İl Halk Kütüphanesi’nde araştırmacı yazar Ercüment Asaf Yanıç’la Gaziantep harbi dönemi hakkında bir söyleşi düzenlenmiştir.
Söyleşiye başlarken Sarıkamış şehitlerimiz ve Menemen şehidimiz öğretmen Mustafa Fehmi Kubilay anılmış, söyleşide işgal döneminde Gaziantep’teki şartlar, halkın durumu, maddi imkansızlıklar ve bütün bu olumsuzluklara rağmen işgal kuvvetlerine boyun eğmeyen Gazianteplilerin kahramanlıkları anlatılmıştır. Bilhassa şimdiki Alaybey Mahallesi’nde bulunan Cumhuriyet İlkokulu, o zamanki Sarı Mektep’te geçen “şeker hadisesi” anlatıldığında söyleşiye katılan Gaziantep Lisesi öğrencileri ve diğer katılımcılar duygulanmaktan kendilerini alamamışlardır.
Söyleşi sonrasında araştırmacı yazar katılımcıların yoğun ilgisiyle karşılaşmış, Münif Paşa il Halk Kütüphanesi Müdürü Serdal Köse de sayın Yanıç’a çiçek takdiminde bulunmuştur.

29. Dönem Olağan Genel Kurul Toplantısı 16 EKİM 2011

TKD Gaziantep Şubesi olarak 29. Dönem Olağan Genel Kurul Toplantısına, başkanımız  sayın Suat Yılmaz ve genel merkez delegemiz sayın Yüksel Polat katılmıştır. Yapılan oylama sonucunda genel başkanlığa yeniden sayın Ali Fuat Kartal seçilmiştir. Yeni yönetime başarılar diliyoruz.

Yunus Emre vefatının 700.yılında anıldı

Türk dili ve medeniyetinin temel taşlarından biri olan Yunus Emre’nin vefatının 700. Yılında, “Yetmiş iki millete bir gözle bakmak” adlı söyleşi programı ile anıldı.
Gaziantep Üniversitesi, Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Münif Paşa İl Halk Kütüphanesi ve Türk Kütüphaneciler Derneği Gaziantep Şubesi işbirliğiyle düzenlenen programda Doç. Dr. Yunus Emre Tansü, söyleşisini gerçekleştirdi.
2021’in Cumhurbaşkanlığınca “Bizim Yunus” yılı olarak ilan edildiğine değinen Doç. Dr. Yunus Emre Tansü, Yunus Emre’nin yaşantısı hayat felsefesi ve yaşadığı dönemin siyasi durumu hakkında bilgi verdi.
Yunus Emre’nin yolunun sevgi yolu olduğunu, tüm inanç mensuplarına hoşgörü ile yaklaştığın belirten Doç. Dr. Yunus Emre Tansü, “Yunus Emre, tasavvuf edebiyatımızın en büyük halk şairlerinden biridir. Şiirlerinde sade ve anlaşılır bir Türkçe kullanmıştır. Orta Asya’da Ahmet Yesevi ile başlayan halk tasavvuf şiirinin en ölümsüz mısraları sevgi ile mayalanarak, Yunus Emre ile bütünleşmiş ve Anadolu halkına manevi güç aşılamıştır. Yunus Emre Kul hakkı, zulüm, gönül incitme konularına ikaz ederek, toplumsal yardımlaşmayı, dayanışmayı, barışı, hoşgörü ve adaleti yaymaya özen göstermiş, şiirlerinde tasavvufun inceliklerini halka işlemeye çalışmıştır” dedi.

Tamamlanmış etkinlikler